تعویض صفحه نمایش آیفون | همه چیز درباره تعمیر صفحه نمایش iPhone

تعمیرات موبایل در محل | تعمیر موبایل آیفون | مرکز تخصصی تعمیرات موبایل در تهران

صفحه نمایش آیفون و تلفن‌های همراه به صورت کلی آسیب‌پذیر بخش آن‌ها هستند. زمانی که صفحه نمایش آیفون شما می‌شکند چاره‌ای به جز تعمیر و تعویض آن ندارید؛ اما تعویض صفحه نمایش آیفون چگونه انجام می‌شود، چه تجهیزاتی برای این کار مورد نیاز است؟ آیا شما می‌توانید تعویض صفحه نمایش آیفون خود را خودتان انجام دهید؟

از کجا بفهمیم تاچ شکسته یا ال سی دی

ترکی که در صفحه نمایش خود مشاهده می‌کنمید می‌تواند نشانه آسیب دیدگی قطعات مختلفی باشد، درست است که هرکدام از قطعات که آسیب دیده باشند با تعویض صفحه نمایش آیفون برطرف می‌شود؛ اما تشخیص این که کدام قطعه آسیب دیده نیز خود اهمیت دارد.

اگر شما با کشیدن انگشت خود روی صفحه نمایش می‌توانید ترک را احساس کنید، این بدین معنی است که دیجیتایزر یا تاچ ال سی دی شما آسیب دیده است.

اما اگر ترک را مشاهده می‌کنید اما آن را احساس نمی‌کنید آسیب از قطعات داخلی صفحه نمایش بوده‌است؛ ممکن است پنل ال سی دی داخل صفحه نمایش شکسته باشد. ممکن است تا پنل بک لایت LED آیفون شما شکسته باشد که در این صورت تشخیص آن به دلیل وجود لایه‌های پخش کننده نور مشکل است.

اگر آیفون صفحه OLED دارید به دلیل عدم وجود بک لایت و بازتاب کننده و پخش کننده نور آن صفحه نمایش آیفون شما قطعات و لایه‌های کمتری دارد و ترک برداشتن  صفحه تنها مربوط به دیجیتایزر یا سطح شیشه‌های صفحه نمایش و یا پنل LED آن می‌شود.

البته در آیفون‌های صفحه OLED ممکن است تا در صورت ضربه خوردن بدون شکستگی و آسیب دیدن پنل LED یک ردیف عمودی از LED ها به یک رنگ ثبات در بیایند که در این صورت نیز برای تعمیر گوشی نیاز به تعویض صفحه نمایش آیفون خود خواهید داشت.

تفاوت شکستن تاچ و ال سی دی

در صورتی که تاچ صفحه نمایش شما شکسته باشد تعمیرات ارزان قیمت‌تری نسبت به تعویض کل صفحه نمایش نیز وجود دارد، اما این نوع تعمیرات با توجه به قطعه قطعه کردن صفحه نمایش به تخصص بسیار زیاد و تجهزات بسیار حرفه‌ای که در کارخانه ساخت این صفحات نمایش برای تولید آن‌ها به‌کار می‌روند مورد نیاز است و توصیه می‌کنیم تا این کار را انجام ندهید.

بیشتر بخوانید: تفاوت تعویض تاچ و ال سی دی

لوازم مورد نیاز برای تعمیر صفحه نمایش آیفون

تجهیزات مورد نیاز شغل تعمیرات موبایل | فیکس فاکس

تعویض صفحه نمایش آیفون یکی از ساده‌ترین تعمیرات آیفون است و برای این کار تجهیزات زیادی احتیاج ندارید. تجهیزاتی که برای تعویض صفحه نمایش آیفون نیاز دارید:

  • هویه هوا گرم (هیتر یا بلور)
  • آچار و پیچ‌گوشتی‌های مخصوص (موجود در کیت‌های تعمیر با اندازه کوچک)
  • پنس غیر فلزی (برای جلوگیری از اتصال کوتاه در زمان جداکردن اتصالات)
  • ابزار باز کردن گوشی (شبیه به پیک گیتار)

توجه کنید که این تجهیزات برای تعویض صفحه نمایش آیفون مورد نیازاند و این تعمیر یکی از ساده‌ترین تعمیرات آیفون به حساب می‌آید و برای انجام تعمیزات پیچیده‌تر نیاز به تجهیزات بسیار بیشتری خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: لوازم تعمیرات موبایل

نحوه تعویض صفحه نمایش آیفون

فرآیند تعویض صفحه نمایش آیفون‌ها تقریباً یکسان‌اند و در تعداد، ابعاد و نوع پیچ‌ها و کانکتورها با هم تفاوت دارند؛ البته در مراحل پایانی در بین آیفون‌های دارای FaceID و TouchID نیز تفاوتی وجود دارد.

در ابتدا باید تا گوشی را خاموش کنید و سیم کارت هولدر آیفون را از آن خارج کنید و پیچ‌های پایین آیفون را باز کنید؛ برخلاف درون آیفون که از انواع پیچ‌های متعددی استفاده شده است دارای دو پیچ از نوع T5 هستند.

باز کردن آیفون

 

سپس دور آیفون خود را با هیتر یا تنگ حرارتی گرم کنید تا چسب بین صفحه نمایش و بدنه آن نرم شود. آیفون را باید تا آن قدری گرم کنید که با دست نتوان آن را در دست نگه داشت.

حرارت دادن آیفون

 

سپس با ابزار باز کردن قبل از این که دستگاه خنک شود آن را از لبه صفحه مقداری وارد گوشی کنید تا چسب را بشکافید،

اما آن را خیلی داخل نبرید زیرا ممکن است باعث آسیب دیدن قطعات داخلی آیفون شود.

سپس با حرارت دادن و کشیدن این قطعه به موازات لبه دستگاه تمام چشب دور صفحه نمایش آیفون را بشکافید.

بعد از این کار باید بتوانید تا صفحه نمایش آیفون خود را از موقیعتش خارج کنید؛

اما این کار را به آرامی انجام دهید زیرا کابل‌های متصل به صفحه نمایش بسیار باریک و حساس‌اند و اگر صفحه نمایش را با شدت جدا کنید احتمال پاره شدن آن‌ها وجود دارد.

در آیفون‌های مدل iPhone 7 و جدیدتر صفحه نمایش به صورت کتابی باز می‌شوند.

باز کردن آیفون x

 

این درحالی است که آیفون‌های مدل iPhone 6S و قدیمی‌تر از پایین به بالا باز می‌شوند.

باز کردن آیفون 6

 

بعد از باز کردن صفحه نمایش باید کابل‌های آن را دنبال کنید و با باز کردن براکت محافظ این اتصالات و سپس باز کردن اتصالات برای تعویض صفحه نمایش آیفون صفحه نمایش را به صورت کامل از بدنه جدا نمایید.

در این مرحله باید تا دکمه هوم آیفون و یا سنسور FaceID و ماژول دوربین جلو و اسپیکر را از صفحه قدیمی به صفحه جدید منتقل کنید.

چرا نمی توان تاچ آیدی را عوض کرد

دلیل ارائه نشدن این تجهیزات به همراه صفحه نمایش جدید ارزان‌تر کردن پک‌های صفحه نمایش نیست؛ بلکه این یکی از محدودیت‌هایی است که اپل برای جلوگیری از انجام تعمیرات دستگاه‌های خود توسط افراد دیگر انجام داده است. این محدودیت این است که سنسورهای TouchID و FaceID با CPU آیفون کدگذاری می‌شوند و به این معنی است که سنسور TouchID و FaceID که درون گوشی شماست تنها قابلیت کار کردن با CPU داخل گوشی شما را دارد و به جز تعمیرکاران رسمی اپل و اقدام به تعمیر از طرف Apple Storeهای اصلی و واقعی هیچکس توانایی تعویض این قطعات و کالیبره کردن آن‌ها را ندارند.

البته تعویض این قطعات به صورت فیزیکی در صورت شکسته بودن دکمه هوم آیفون وجود دارد، اما بلافاصله بعد از روشن کردن آیفون این پیام که کد سنسور تاچ آیدی با گوشی شما یکسان نسیت نمایش داده می‌شود و دیگر با اثر انگشت قادر نخواهید بود تا آیفون خود را باز کنید.

بیشتر بخوانید: کار نکردن دکمه هوم آیفون

اگر خودتان قصد تعویض صفحه نمایش آیفون خود را دارید و یک پک صفحه نمایش تهیه کرده‌اید در این مرحله باید تا چسب به جا مانده در لبه دور آیفون را به صورت کامل پاک کنید و چسب جدید را جایگرین آن کنید.

بعد از این کار مراحل قبل را به صورت معکوش دنبال کنید تا آیفون خود را دوباره ببندید، اما قبل از جا زدن صفحه نمایش در جای خود بهتر ایت تا گوشی را روشن کنید و از درست کارکردن صفحه نمایش خود اطمینان برقرار کنید.

بیشتر بخوانید: تشخیص تعمیری بودن آیفون

هزینه تعویض صفحه نمایش آیفون چقدر است

هزینه تعویض صفحه نمایش آیفون به توجه به تعمیرکاری که به آن مراجعه می‌کنید می‌تواند متفاوت باشد، اما یک نکته در بین همه آن‌ها یکسان است و آن گران‌تر بودن این تعمیر برای گوشی‌های جدیدتر نسبت به قدیمی‌تر است.

این قیمت از طرف تولیدکنندگان این صفحات نمایش نیز به همین حالت است و دلیل آن تنها تلاش دریافت پول بیشتر توسط تعمیرکاران در صورتی که گوشی شما گران قیمت‌تر باشد نیست.

اما نکته‌ای که وجود دارد این است که گول عنوان تعویض صفحه نمایش آیفون با صفحه نمایش اورجینال را نخورید.

زمانی که اقدام به تعویض صفحه نمایش آیفون خود می‌کنید ۳ محصول در دسترس خواهند بود، قطعه ارزان قیمت و تقلبی که ممکن است با قیمت قطعه با کیفیت به شما فروخته شود پس باید در زمان تهیه مراقب باشید.

قطعه OEM یا Original Equipment from Manufacturer که قطعه اصلی است و برندهای دیگر این قطعات را به بازار ارائه می‌دهند اما چون اپل می‌خواهد تا تعمیر دستگاه‌ها تنها توسط خودش انجام شود این قطعات را ارائه نمی‌دهد و از قاچاق شدن این قطعات به شدت جلوگیری می‌کند. با این حال این تجهیزات به صورت اورجینال نیز وجود دارند، اما این قطعات قطعات باز شده از گوشی‌های دزدی هستند.

حالت سوم قطعات ۳rd Party هستند که توسط تولیدکنندگان با استانداردها و ویژگی‌ها و قابلیت‌های مشابه تجهیزات اصلی ساخته می‌شوند و اکثر تجهیزات تعمیرات آیفون موجود در بازار از این دسته هستند.

بیشتر بخوانید: تفاوت صفحه نمایش اصلی و فیک آیفون

خدمات فیکس فاکس

خدمات تعمیر موبایل آیفون در محل فیکس‌فاکس نیز با استفاده از قطعات تعویض ۳rd Party اقدام به تعمیر موبایل آیفون در محل شما می‌کند. برای استعلام هزینه تعویض صفحه نمایش آیفون نیز می‌توانید به از طریق ابزار موجود در صفحه اصلی پلتفرم اقدام به استعلام قیمت و رزرو زمان برای تعمیر نمایید.

پیشنهاد می‌کنیم تا مطالب آموزشی ما را برای آشنایی با راه‌حل مشکلات متداول آیفون خود مطالعه نمایید.

همچنین در صورتی که سؤالی درباره فرآیند تعمیر آیفون دارید می‌توانید تا آن را در بخش نظرات ثبت کنید تا در اسرع وقت به آن‌ها پاسخ دهیم.

مطالب پیشنهادی:

دیدگاهتان را بنویسید