تفاوت آیفون پرو و معمولی | مقایسه مدل های مختلف iPhone

تعمیرات موبایل در محل | تعمیر موبایل آیفون | مرکز تخصصی تعمیرات موبایل در تهران

در گذشته مدل‌های آیفون تنها در یک مدل ارائه می‌شوند و تنها گزینه‌های شما در هنگام خرید آیفون مقدار حافظه داخلی و رنگ دستگاه بود. اما امروزه هر نسل آیفون در مدل‌های مختلفی ارائه می‌شود و تفاوت این مدل‌ها سال به سال بیشتر می‌شود؛ برای رفع ابهام درباره این دستگاه‌ها و کمک به شما در انتخاب آیفون درست به بررسی تفاوت آیفون پرو و معمولی و تفاوت آیفون پلاس و معمولی در تمامی نسل‌های آیفون می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید : تعویض صفحه نمایش آیفون

تفاوت آیفون پرو و غیر پرو

تفاوت آیفون 12 پرو و معمولی

تفاوت آیفون ۱۲ پرو و ۱۲

آیفون‌های ۱۲ پرو و ۱۲ تفاوت بسیار زیادی با یکدیگر از لحاظ طراحی ظاهری ندارند، اما برخی سخت‌افزارهای داخلی آن‌ها تفاوت دارند.

تفاوت آیفون پرو و معمولی در نسل ۱۲ام آیفون در ابعاد بدنه و نوع صفحه نمایش نیست. این دو آیفون دارای ابعاد یکسان بدنه و اندازه برابر صفحه نمایش هستند و برخلاف مدل‌های قبل هردو جزو آیفون های صفحه OLED هستند.

بیشتر بخوانید: آیفون های صفحه OLED

تفاوت‌های دیگر این دو دستگاه بدنه آلومینیومی iPhone 12 و بدنه استیل iPhone 12 Pro است که باعث می‌شود تا وزن آیفون ۱۲ پرو ۱۸۹ گرم و آیفون ۱۲ معمولی ۱۶۴ گرم باشد. این تفاوت به داشتن بدنه براق در iPhone 12 Pro و بدنه مات در iPhone 12 می‌شود.

تفاوت دیگر در رنگ بدنه است. آیفون ۱۲ در ۶ رنگ مشکی، سفید، قرمز (PRODUCT) Red، سبز روشن، آبی و ارغوانی ارائه می‌شود درحالی که آیفون ۱۲ پرو در ۴ رنگ مشکی، نقره‌ای، طلایی و آبی اقیانوسی ارائه می‌شود و علاوه بر رنگ شیشه پشت آیفون ۱۲ براق است و قسمت حاشیه دوربین به صورت مات است و در آیفون ۱۲ پرو شیشه پشت مات است و حاشیه دور دوربین براق است.

بزرگترین تفاوت آیفون ۱۲ پرو و آیفون ۱۲ وجود ۳ لنز دوربین در مدل‌های پرو است. لنزهای مدل ۱۲ پرو شامل یک لنز عادی، یک لنز تلفوتو برای زوم و یک لنز اولتراواید برای قابلیت تصویربرداری با زاویه دید بسیار بالاست؛ درحالی که آیفون ۱۲ تنها دارای دو لنز و لنزهای عادی و اولتراواید از بین این ۳ لنز است.

بیشتر بخوانید: دوربین آیفون کار نمی کند

آخریت تفاوت آیفون پرو و غیر پرو نسل ۱۲ حافظه بیشتر رم (RAM) مدل‌های پرو است، به این صورت که آیفون‌های ۱۲ پرو دارای ۶ گیگابایت حافظه رم هستند درحالی که آیفون ۱۲ دارای ۴ گیگابایت رم است.

تفاوت آیفون 11 پرو و معمولی

تفاوت آیفون ۱۱ پرو و ۱۱

آیفون‌های ۱۱ پرو و ۱۱ تفاوت‌های بیشتری نسبت به مدل‌های جدیدتر دارند.

اولین تفاوتی که در مقایسه این دو مدل به چشم می‌آیند اندازه بزرگتر آیفون ۱۱ از ۱۱ پرو است. صفحه آیفون ۱۱ پرو دارای قطر ۵٫۸ اینچ است درحالی که قطر صفحه نمایش آیفون ۱۱ ۶٫۱ اینچ است.

تفاوت دیگر این دو دستگاه نوع صفحه نمایش آن‌هاست، بدین صورت که آیفون ۱۱ پرو دارای یک صفحه نمایش OLED و آیفون  ۱۱ دارای صفحه LCD است و اگر دقت کنید حاشیه دور صفحه آیفون ۱۱ از آیفون ۱۱ پرو بیشتر است.

بیشتر بخوانید: کدام آیفون ها OLED هستند

این دو آیفون در جنس بدنه نیز با یکدیگر تفاوت دارند بدین صورت که آیفون ۱۱ دارای بدنه آلومینیومی و آیفون ۱۱ پرو دارای بدنه از جنس استیل زنگ نزن است و بدنه آیفون‌های ۱۱ پرو براق است و آیفون ۱۱ دارای بدنه مات است.

همچنین به دلیل بزرگتر بودن ابعاد بدنه آیفون ۱۱ نسبت به آیفون ۱۱ پرو، آیفون ۱۱ و عمر باتری آن به دلیل داشتن باتری بزرگتر و صفحه LCD با رزولوشن کمتر بسیار بیشتر است.

تفاوت دیگر در رنگ بدنه است. آیفون ۱۱ در ۶ رنگ مشکی، سفید، قرمز (PRODUCT) Red، سبز روشن، زرد و ارغوانی ارائه می‌شود درحالی که آیفون ۱۱ پرو در ۴ رنگ مشکی، نقره‌ای، طلایی و سبز تیره ارائه می‌شود.

تفاوت آیفون پرو و معمولی از نسل ۱۱ در شیشه پشت گوشی نیز دیده می‌شود به نحوی که آیفون ۱۱ پرو دارای شیشه مات و آیفون ۱۱ دارای شیشه براق است.

تفاوت آیفون پرو و معمولی از نسل ۱۱ در دوربین‌های آن‌ها نیز دیده می‌شود؛ به نحوی که iPhone 11 Pro دارای ۳ لنز دوربین شامل لنز زوم عادی، لنز تلفوتو با قابلیت زوم اپتیکال و لنز اولتراواید است و لنز تلفوتو در iPhone 11 وجود ندارد.

تفاوت آیفون xs و xr

تفاوت آیفون Xs و Xr

برخلاف سری‌های جدیدتر در این نسل از آیفون هنوز پسوند Pro به مدل‌ها اضافه نشده است، اما همچنان تفاوت‌های این سری بسیار مشابه تفاوت آیفون پرو و معمولی است.

بزرگترین تفاوتی که در مقایسه این دو مدل دیده می‌شوند تفاوت در ابعاد و اندازه آن‌هاست؛ آیفون Xs دارای اندازه صفحه نمایش ۵٫۸” و آیفون Xr دارای اندازه صفحه ۶٫۱” است. همچنین اگر مقداری توجه کنید متوجه می‌شوید که حاشیه صفحه نمایش آیفون Xs به دلیل داشتن صفحه نمایش OLED باریک‌تر از آیفون Xr است.

بیشتر بخوانید: کدام آیفون ها صفحه LED دارند

تفاوت قابل ملاحظه دیگر وجود دو لنز دوربین در آیفون Xs و تنها یک لنز دوربین در آیفون Xr است. این دو لنز دوربین در آیفون Xs لنزهای زوم عادی و تلفوتو برای داشتن زوم اپتیکال است درحالی که آیفون Xr تنها یک لنز زوم عادی دارد.

همچنین آیفون Xr دارای ۳ گیگابایت حافظه رم (RAM) است درحالی که آیفون Xs دارای ۴ گیگابایت حافظه رم (RAM) است.

تفاوت دیگر داشتن باتری بزرگتر در آیفون Xr نسبت به Xs به دلیل داشتن ابعاد بزرگتر است و به دلیل داشتن صفحه نمایش LCD با رزولوشن کمتر عمر باتریبسیار بیشتری نسبت به آیفون Xs دارد.

تفاوت دیگر در رنگ بدنه است. آیفون Xr در ۶ رنگ مشکی، سفید، قرمز (PRODUCT) Red، آبی آسمانی، زرد و گلبه‌ای ارائه می‌شود درحالی که آیفون Xs در ۳ رنگ خاکستری، نقره‌ای و طلایی ارائه می‌شود.

تفاوت آیفون پلاس و معمولی

تفاوت آیفون پلاس و معمولی

تفاوت آیفون پلاس و معمولی مانند تفاوت آیفون پرو و معمولی است و به نحوی پرو پسوند جایگزین پلاس است.

مدل‌های پلاس در ۳ نسل iPhone 7، iPhone 6s و iPhone 6 وجود دارد و تفاوت اصلی و ثابت بین تمامی این مدل‌ها اندازه آیفون و صفحه نمایش است.

تفاوت آیفون پلاس و معمولی در اندازه صفحه نمایش این است که آیفون‌های پلاس همه دارای صفحه ۵٫۵ اینچی هستند درحالی که آیفون های غیر پلاس دارای صفحه ۴٫۷ اینچی هستند. همچنین به دلیل ابعاد بزگتر آیفون‌های پلاس باتری بزرگتر و عمر باتری بیشتری نیز دارند.

به علاوه آن آیفون‌های غیر پلاس دارای رزولوشن عجیب و غریبی هستند تا به تراکم پیکسلی ۳۲۶ پیکسل در اینچ برسند در حالی که آیفون‌های پلاس دارای صفحه نمایش Full-HD و تراکم پیکسلی بالای ۴۰۰ هستند.

تفاوت آخری که بین آیفون‌های پلاس و غیر پلاس وجود دارد که تنها در آیفون‌های ۶s و ۶ دیده می‌شود نداشتن لرزشگیر اپتیکال در مدل‌های غیر پلاس است. این لرزشگیر در آیفون ۷ غیر پلاس وجود دارد.

پیشناد می‌کنیم تا برای آسنایی با نحوه برطرف کردن مشکلات متداول آیفون و ترفندهای کارکردن با آن مطالب بلاگ فیکس فاکس، خدمات تعمیرات آیفون در محل را مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید