تفاوت ال سی دی اورجینال و فیک آیفون چیست؟ انواع ال سی دی iPhone

تعمیرات موبایل در محل | تعمیر موبایل آیفون | مرکز تخصصی تعمیرات موبایل در تهران

زمانی که صفحه نمایش آیفون شما شکسته است و یا قطعات داخلی آن دچار مشکل شده‌اند و تصمیم به تعویض ال سی دی آیفون خود گرفته‌اید باید بدانید که پنل‌های ال سی دی متفاوتی در بازار برای استفاده موجودند و در این مطلب قصد داریم تا با تفاوت ال سی دی اورجینال و فیک آیفون آشنا شویم.

ال سی دی اورجینال آیفون چیست؟

پنل ال سی دی یا صفحه نمایش اورجینال آیفون به پنلی گفته می‌شود که توسط شرکت اپل تولید شده و به کاربران به همراه تلفن همراه و یا در زمان نیاز به تعمیر توسط خود شرکت اپل ارائه می‌شود که به آن‌ها صفحات نمایش OEM یا Original Equipment from Manufacturer نیز گفته می‌شود.

ال سی دی‌های فیک آیفون ال سی دی‌هایی هستند که توسط شرکت‌های دیگر تولید و ساخته می‌شوند؛ اما قابلیت نصب شدن و کار کردن با آیفون شما را دارند. این صفحات نمایش نیز خود رده‌بندی و کیفیت‌های پنل، دیجیتایزر و کیفیت ساخت‌های متفاوتی دارند.

بیشتر بخوانید : تعویض صفحه نمایش آیفون

تفاوت ال سی دی اورجینال و فیک آیفون چیست؟

ال سی دی اورجینال همان قطعه‌ای ایت که زمانی که تلفن همراه خود را تهیه می‌کنید به شما عرضه می‌شود و بالاتری کیفیت و بهترین قابلیت‌ها و بیشترین کیفیت تصویر ممکن را به شما ارائه می‌دهند.

تفاوت ال سی دی اورجینال و فیک در کیفیت قطعات به کار رفته در ساخت صفحه و کیفیت تصویر است؛ برخی از این صفحات نمایش کیفیت مطلوبی دارند و نمی‌توان از آن‌ها به عنوان فیک نام برد و در اصل صفحات نمایش با کیفیتی بسیار مشابه قطعه OEM هستند که اکثر کاربران با استفاده از آن‌ها تفاوتی در کیفیت تصویر، دقت رنگ‌ها و حتی میزان روشنایی تصویر را مشاهده نخواهند کرد. این صفحات نمایش فیک نیستند و از آن‌ها به عنوان قطعات ۳rd Party یا قطعاتی که توسط تولید کننده دیگری تولید شده باشد یاد می‌شود.

صفحه نمایش فیک صفحات نمایشی هستند که تلاش می‌کنند تا با استفاده از پنل‌های ال سی دی با رزولوشن و کیفیت ساخت پایین قطعه‌ای ارزان قیمت را به کاربران در مقابل قطعات گران قیمت اورجینال و ۳rd Party ارائه دهند.

صفحات نمایش فیک اغلب دارای رزولوشن و شفافیت تصویر کمتر، روشنایی کمتر، دقت تاچ و حساسیت کمتر از قطعات اورجینال هستند و در مواقعی از برخی از قابلیت‌های ال سی دی اورجینال آیفون مانند ۳D Touch یا True Tone پشتیبانی نمی‌کنند و باعث از کار افتادن کامل این قابلیت‌ها می‌شوند.

این مشکلات محدود به قطعات فیک ارزان قیمت می‌شود و قطعات ۳rd Party با این مشکلات مواجه نمی‌شوند.

در برخی از صفحات نمایش فیک حتی رفرش ریت کمتر که به معنای کند حرکت کردن انیمیشن‌های رابط کاربری یا حرکت آن‌ها با سایه و حتی درست نصب نشدن آن‌ها به دلیل نداشتن براکت‌ها و خارهای مشابه با قطعه اصلی نیز دیده شده‌است. البته این موارد بیشتر در اولین زمان‌هایی که این قطعات وارد بازار شدند دیده می‌شدند و امروزه حتی قطعات ارزان قیمت فیک نیز این مشکلات را نخواهند داشت.

بیشتر بخوانید : هزینه تعویض ال سی دی آیفون

آیا می‌توان ال سی دی فیک را از اورجینال تشخیص داد؟

تشخیص ال سی دی فیک از اورجینال یا ۳rd Party به تنهایی کار ساده‌ای نیست؛ بهترین روش برای این کار به همراه داشتن قطعه اورجینال است. به عنوان مثال زمانی که می‌خواهید تا صفحه آیفون خود را عوض کنید و آن را برای تعمیر می‌برید اگر دوستی دارید که مدل مشابه یا نزدیک به تلفن شما را دارد را به همراه خود ببرید و قطعه تعویضی را با قطعه تلفن همراه دوست خود مقایسه کنید. در ادامه تفاوت ال سی دی اورجینال و فیک آیفون را مشاهده می‌کنید:

 

مهم‌ترین نشانه‌های صفحه نمایش فیک کمتر بودن میزان روشنایی ماکسیموم صفحه نمایش، کمتر بودن دقت رنگ در زمان نمایش تصاویر با رنگ‌های بسیار زنده و غیر یکنواخت بودن روشنایی تصویر در زمان نمایش تصویر سفید خالی است.

همچنین با صفحه نمایش جدید کار کنید، یک تفاوت ال سی دی اورجینال و ۳rd Party با فیک در عدم وجود پوشش Oleophobic بر روی صقعات فیک برای کاهش هزینه تولید است.

این پوشش از لحاظ شیمیایی چربی گریز است و در زمان کار چربی دست شما را به خود نمی‌گیرد. در صورتی که بعد از استفاده چند ثانیه‌ای صفحه نمایش شما اصلاً کثیف نشد یا مقداری خیلی کمی کثیف شد (با توجه به مقدار چرب بودن دست شما این مقدار می‌تواند متفاوت باشد) صفحه نمایش شما اورجینال یا ۳rd Party با کیفیت بالاست و در غیر این صورت به احتمال بالا یک ال سی دی فیک را در دست خود دارید.

نکته‌ای در رابطه با این پوشش وجود دارد این است که این پوشش با استفاده مداوم و در طول زمان پاک می‌شود و از بین می‌رود، به همین دلیل است که تلفن‌های همراه نو کثیف نمی‌شوند اما بعد از مدتی استفاده شروع به کثیف شدن می‌کنند؛ از این پوشش با استفاده از شیشه‌های محافظ می‌توانید محافظت کنید و عمر آن‌ها را افزایش دهید.

اپل استور

آیا صفحات نمایش اورجینال اپل قابل تهیه‌اند؟

برندهای دیگر تلفن همراه قطعات تعمیری خود را ارائه می‌دهند و در زمان نیاز می‌توانید تا به سادگی قطعات تلفن همراه خود را تهیه کرده و تعویض کنید؛ اما شرکت اپل به هیچ عنوان قطعات دستگاه‌های خود را ارائه نمی‌دهد و تهیه آن‌ها را غیر ممکن کرده‌است و دلیل این کار داشتن انحصار تعمیرات دستگاه‌های تولید شده توسط خود شرکت اپل است.

این موضوع برای اپل تا حدی جدی است که قطعات سیستم‌های امنیتی Touch ID و Face ID موجود در هر iPhone با پردازنده قرار گرفته در آن دستگاه خاص iPhone کدگذاری شده‌اند و قابلیت تعویض آن‌ها توسط افراد دیگر به غیر از اپل وجود ندارد.

درست است که تعمیرکاران می‌توانند تا این سنسورها را در صورت آسیب دیدگی تعویض کنند، اما در این صورت دکمه هوم آیفون شما دیگر به عنوان سنسور اثر انگشت کار نخواهد کرد و سنسور Face ID دیگر عملیات تشخیص چهره را انجام نخواهد داد و در زمان اولین بار روشن شدن تلفن بعد از تعمیر خود تلفن به شما تعویض شدن قطعه را اختار می‌دهد و پیشنهاد می‌کند تا در سریع‌ترین زمان به یکی از نمایندگی‌های رسمی شرکت اپل مراجعه کنید.

با این حساب این سؤال پیش می‌آید که آیا می‌توان صفحه نمایش اورجینال و OEM پیدا کرد؟

بله، اما نکته‌ای که در رابطه با این صفحات نمایش وجود دارد این است که این قطعات یا قطعات تعمیری یا دزدی و باز شده از تلفن‌های همراه دیگرند و یا قطعاتی هستند که در زمان تولید استانداردهای لازم را نداشته‌اند و باید امحا می‌شدند.

در اینجاست که قطعات تعمیری ۳rd Party به میان می‌آیند که کیفیت ساخت و قطعات مناسبی دارند و عملکردی نزدیک به قعات اورجینال دارند اما برخلاف قطعات اورجینال قابل استفاده برند اپل استفاده شده یا دارای مشکلات جزئی نیستند.

در گذشته حتی زمانی که قطعات به غیر از OEM را بر روی دستگاه‌های اپل نصب می‌کردید در برخی از مواقع با تشخیص اصلی نبودن این قطعات خود تلفن آن‌ها را از کار می‌انداخت، اما امروزه اپل قبول کرده است تا قابلیت استفاده از قطعات ۳rd Party برای تعمیر این دستگاه‌ها وجود داشته باشد و حالا این مسئولین شماست تا با قطعات با کیفیت دستگاه خود را تعمیر کنید و خود اپل این قطعات را ارائه نمی‌‌دهد.

همچنین این نکته نیز قابل یادآوری است که با این کار گارانتی محدود ۱ ساله شما بلافاصله باطل خواهد شد.