چرا رم آیفون کمتر از اندروید است | رم کمتر دستگاه‌های iOS

تعمیرات موبایل در محل | تعمیر موبایل آیفون | مرکز تخصصی تعمیرات موبایل در تهران

iOS و اندروید پراستفاده‌ترین سیستم‌عامل‌های همراه حال حاضر در سراسر جهان هستند و این طور که به نظر می‌رسد این رقابت تا پایان تاریخ نیز ادامه خواهد داشت. زمانی که این دو سیستم‌عامل را با یکدیگر مقایسه می‌کنید یکی از تفاوت‌های اصلی این دستگاه‌ها مقدار کمتر رم دستگاه‌های iOS نسبت به تجهیزات اندرویدی است؛ اما چرا رم آیفون کمتر از اندروید است؟

حافظه رم چیست

رم (RAM) گه کوتاه شده عبارت Random Access Memory است به معنی حافظه‌ای است که محاسبات و پردازش‌ها در آن انجام می‌شود و بعد از اتمام آن‌ها اطلاعات نتیجه شده از آن‌ها در حافظه اصلی دستگاه ذخیره می‌شوند.

هرچه مقدار این حافظه بیشتر باشد مقدار کار بیشتری می‌تواند به صورت همزمان انجام شود و هرچقدر سرعت چیپ‌های حافظه رم بیشتر باشد سرعت انجام محاسبات افزایش خواهد یافت.

حافظه کمتر رم آیفون

زمانی که تجهیزات پرچمدار هر سال از این دو سیستم‌عامل را با یکدیگر مقایسه می‌کنید می‌بینید که دستگاه‌های iOS حافظه رم (RAM) بسیار کمتری نسبت به دستگاه‌های اندرویدی دارند، اما همچنان سرعت کار این دستگاه‌ها برابر و حتی در انجام برخی از تسک‌ها و دستورات از رقیبان با رم زیاد خود بیشتر است.

امروزه بیشتر دستگاه‌های اندرویدی حداقل دارای ۴ گیگابایت و حرفه‌ای‌ترین دستگاه‌ها در حدود ۱۶ گیگابایت حافظه رم دارند؛ این درحالی است که iPhone 12 Pro دارای ۶ گیگابایت حافظه رم و iPhone 12 دارای ۴ گیگابایت حافظه رم است و سرعت آن اگر از تمام دستگاه‌های اندرویدی بیشتر نباشد، از اکثریت آن‌ها بیشتر است.

بیشتر بخوانید: تفاوت آیفون پرو و معمولی

مقایسه ios و اندروید

اما دلیل این که این دستگاه‌ها با مقدار بسیار کمتری از رم سرعت مشابهی دارند چیست؟

چرا اندروید به رم بیشتر نیاز دارد

پاسخ ساده‌است، دستگاه‌های اندرویدی نیاز به حافظه رم بیشتری نسبت به دستگاه‌های iOS دارند و دلیل آن مهندسی زبان برنامه‌نویسی است که برای سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS و اپلیکیشن‌های آن‌ها به کار رفته است.

بیشتر بخش‌های سیستم‌عامل و اپلیکیشن‌های اندرویدی با زبان برنامه‌نویسی Java نوشته شده‌‌اند و Java زبان رسمی توسعه اندروید است. دلیل آن استفاده Java از یک کامپیوتر مجازی (Virtual Machine) برای کامپایل کردن کدهای سیستم‌عامل است.

به این دلیل که سیستم‌عامل اندروید باید تا انواع مختلف مجموعه‌های سخت‌افزاری و پردازنده‌های متفاوت تولید شده توسط ساززندگان مختلف کار کند این فرآیند برای قابلیت کار این سیستم‌عامل روی دستگاه‌های مختلف مورد نیاز است؛ اما از طرفی در iOS زبان برنامه‌نویسی Swift است.

یکی دیگر از دلایل این که چرا رم آیفون کمتر از اندروید است نحوه مدیریت حافظه رم در اندروید است.

به دلیل ساختار کار Java زمانی که مقداری از حافظه رم در زمان بسته شدن یک اپلیکیشن آزاد می‌شود این حافظه باید تا توسط فرآیندی به نام Garbage Collection یا GC پاکسازی شود و به سیستم بازگردد تا قابل استفاده توسط اپلیکیشن‌های دیگر شود.

فرآیند GC بسیار در روان بودن سیستم‌عامل اندروید تأثیرگزار است اما مشکل اینجاست که این فرآیند خود مقداری از حافظه رم را اشغال می‌کند و زمانی که مقدار رم استفاده شده توسط دستگاه اندرویدی خود زمانی که همه برنامه‌ها را بسته باشید نیز بررسی می‌کنید می‌بینید که همچنان مقداری از این حافظه پر شده و در حال استفاده است.

زمانی که برنامه‌های زیاد یا سنگینی را در دستگاه اندرویدی خود داشته باشید و فضای رم کافی برای انجام GC نباشد دستگاه شما کند خواهد شد و یا به کل هنگ خواهد کرد و به این دلیل سازندگان این دستگاه‌ها حافظه رم بیشتر از مورد نیاز را در دستگاه‌هایشان قرار می‌دهند تا از رخداد این اتفاق جلوگیری کنند.

این فرایند خود باعث مصرف باتری می‌شود و عدم وجود آن در دستگاه‌های iOS باعث می‌شود تا نیاز به بستن برنامه‌های خود نداشته باشید که این کار یکی از روش های افزایش عمر باتری آیفون است.

چرا رم آیفون کم است

چرا رم آیفون کمتر است ؟

دلیل این که چرا رم آیفون کمتر از اندوید است این است که مانند اندروید نیازی به وجود فضای اضافه رم برای فرآیندهایی مانند GC وجود ندارد و با بستن اپلیکیشن حافظه به حافظه خالی رم بازمی‌گردد. همچنین به دلیل نحوه کار سیستم‌عامل iOS زمانی که شما از برنامه‌های خارج می‌شوید اما آن را نمی‌بندید حافظه رم مصرف نمی‌شود زیرا تمام پردازش‌های مربوط به آن متوقف می‌شوند و تا زمانی که دوباره وارد آن نشوید ادامه پیدا نمی‌کنند.

در کنار آن یکی دیگر از دلایل این که چرا رم آیفون کمتر از اندروید است عدم نیاز کار کردن سیستم‌عامل‌های آیفون با دستگاه‌های مختلف است.

سیستم‌عامل iOS تنها در دستگاه‌های iPhone مورد استفاده قرار می‌گیرد و با توجه به این که اپل تولید کننده این تجهیزات است دقیقاً می‌داند از چه تجهیزات سخت‌افزاری قرار است استفاده کند و به این دلیل سخت‌افزار و نرم‌افزار خود را برای کار با یکدیگر کاملاً بهینه می‌کند و به این دلیل است که دستگاه‌های آیفون پشتیبانی نرم‌افزاری طولانی‌تری دارند و در کارکرد روان‌تر نیز هستند؛ درحالی که هدف از استفاده اندروید از Java قابلیت کار این سیستم‌عامل با سخت‌افزارهای مختلف است.

تمام دلایل بالا دلیل این که چرا رم آیفون کمتر از اندروید است و این که چگونه یک دستگاه با ۴ گیگابایت رم می‌تواند عملکرد مشابهی با یک دستگاه با ۱۶ گیگابایت رم داشته باشد را توجیح می‌کنند.

پیشنهاد می‌کنیم تا برای آشنایی بیشتر با ترفندهای کار با آیفون و راه‌حل مشکلات متداول آن مطالب بلاگ فیکس فاکس، خدمات تعمیر موبایل آیفون در محل را مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید