چگونگی تشخیص LCD از OLED یا LED بودن پنل صفحه نمایش

تعمیرات موبایل در محل | تعمیر موبایل آیفون | مرکز تخصصی تعمیرات موبایل در تهران

صفحات نمایشی که امروزه در تلفن‌های همراه مورد استفاده قرار می‌گیرند یا دارای پنل LCD هستند و یا LED، این پنل‌های صفحات نمایش هرکدام نکات مثبت و منفی خود را دارند اما مهم‌ترین نکته این است که اگر بر اثر اتفاق تلفن همراه شما از صفحه نمایش آسیب دید و نیاز به تعویض صفحه نمایش آن را داشتید صفحه نمایش OLED را با LCD یا بالعکس تعویض نکنید. در این مطلب به شما نحوه تشخیص LCD از OLED را با یک روش ساده توضیح می‌‌دهیم.

تفاوت lcd و led

تفاوت صفحه نمایش LCD و LED

پنل‌های LCD و OLED از لحاظ ساختاری تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند اما تفاوت اصلی آن‌ها این است که صفحات LCD دارای یک قطعه تولید نور یک Backlight هستند، در صفحات LCD جدید این بک لایت خود یک پنل LED است که تنها با تولید نویر سفید رنگ پنل TFT صفحات LCD را روشن می‌کند و با عبور نور از این پنل شما قادر هستید تا رنگ‌های هر پیکسل و تصویر کلی صفحه نمایش را مشاهده کنید.

درحالی که صفحات OLED برای تولید تصویر تنها دارای یک لایه LED با ۳ رنگ اصلی هستند که با روشن‌تر شدن یا تیره‌تر شدن هر رنگ LED رنگ‌های مختلف ایجاد می‌شوند و در کنار یکدیگر یک تصویر را تشکیل می‌دهند.

پنل‌های LCD دقت رنگ بیشتر و یکنواختی رنگ بهتری را به شما ارائه می‌دهند و پنل‌های OLED توانایی ایجاد بازه بیشتری از رنگ‌ها را دارند اما به دلیل آسیب دیدن و نیم سوز شدن این LED هابعد از مدت نسبتاً طولانی طول عمر کمتری دارند.

ساده‌ترین روش تشخیص LCD از OLED

همانطور که گفتیم یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های یک پنل LCD و OLED وجود بک لایت جداگانه در صفحات LCD است که به صورت دائم در زمانی که صفحه نمایش فعال است روشن خواهد بود.

تفاوت lcd و oled

 

در صفحات LCD نمی‌توان تا بخشی از بک لایت را خاموش کرد و بخش‌های دیگر را روشن نگه داشت به همین دلیل در زمانی که در یک صفحه LCD به نمایش تصویر سیاه رنگ می‌پردازیم اگر در محیط تاریکی باشیم تصویر صفحه را روشن و به رنگ خاکستری می‌بینیم.

در حالی که در صفحات OLED به دلیل این که هر LED جداگانه توسط دیجیتایزر صفحه نمایش قابل کنترل است زمانی که در یک صفحه نمایش OLED به نمایش رنگ سیاه می‌پردازید LEDها خاموش می‌شوند تا رنگ سیاه را به شما نمایش دهند و به این دلیل رنگ‌های تیره در پنل‌های OLED عمق بسیار بیشتری نسبت به LCD دارند.

تشخیص lcd و oled

می‌توانید تا قطعات صفحه نمایش را نیز شناسایی کنید تا بتوانید به تشخیص LCD از OLED بپردازید؛ اما ساده‌ترین روش برای تشخیص LCD از OLED نمایش رنگ سیاه توسط پنل است.

بیشتر بخوانید:

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید