کار نکردن تاچ آیفون، از کار افتادن تاچ آیفون به چه دلیل است و روش برطرف کردن آن چیست

تعمیرات موبایل در محل | تعمیر موبایل آیفون | مرکز تخصصی تعمیرات موبایل در تهران

با توجه به کیفیت ساخت بسیار بالای قطعات اپل و استانداردهای در نظر گرفته در زمان تولید آن‌ها از کار افتادن تاچ آیفون یک امر بسیار نادر است، اما همچنان برای برخی اتفاق می‌افتد. در این مطلب با نحوه رفع مشکل کار نکردن تاچ آیفون آشنا می‌شویم.

کار نکردن تاچ آیفون

از کار افتادن تاچ آیفون

منظور ما از از کار افتادن تاچ آیفون عدم واکنش آیفون نسبت به دستورات شماست، به عنوان مثال اگر صفحه را به سمت بالا یا پایین می‌کشید، دکمه‌ای را کلیک می‌کنید و اتفاقی نمی‌افتد و مسائلی از این قبیل.

کار نکردن تاچ آیفون می‌تواند به دلایل بسیاری رخ بدهد که بیشتر آن‌ها ریشه نرم‌افزاری دارند، اما همچنان احتمال وجود آسیب فیزیکی به صفحه نمایش شما نیز وجود دارد که در ادامه مطلب به نحوه بررسی و پیدا کردن مشکل و در صورت امکان برطرف کردن آن می‌پردازیم.

دلیل از کار افتادن تاچ آیفون

ما در ادامه چندین نکته را برای پیدا کردن دلیل مشکل شما معرفی می‌کنیم که برای حل مشکل نیاز به بررسی شدن دستگاه توسط شما دارد. در صورتی که برای مشکل شما راه حلی وجود داشته باشد نحوه حل این مشل را نیز شرح خواهیم داد.

تمیز کردن صفحه آیفون و دستان خود

شاید باورتان نشور، اما پوشیده بودن سطح صفحه نمایش شما با چربی دست و یا مواد آرایشی و بهداشتی می‌تواند منجر به از کار افتادن قسمتی از تاچ آیفون شود.

صفحه آیفون خود را کاملاً تمیز کنید تا سطح آن را از هر ماده‌ای که بتواند از برقرار شدن ارتباط درست بین دست شما و سطح صفحه نمایشتان جلوگیری کند پاک کنید.

برای تمیز کردن صفحه نمایش آیفون خود از محلول‌های پاک کننده صفحه نمایش و الکل استفاده کنید.

خیس بودن دست و یا نوک انگشتان شما نیز می‌تواند باعث اخلال در نحوه کار کردن تاچ صفحه نمایش شما بشود.

بیشتر بخوانید: تفاوت تعویض تاچ و ال سی دی

هارد ریست کردن آیفون

ریست کردن اجباری آیفون که Hard Reset نام دارد در مواقع بسیاری می‌تواند برطرف کننده بسیاری از مشکلات نرم افزاری آیفون باشد.

هارد ریست کردن آیفون بسیار ساده است و باعث پاک شدن اطلاعات آیفون شما نخواهد شد؛ اما نحوه انجام آن بسته به مدل آیفون شما دارد.

  • در آیفون‌های ۷ و جدیدتر که دکمه هوم ندارند و یا دکمه هوم آن‌ها به صورت فیزیکی کار نمی‌کند باید تا دکمه کم کردن صدا و خاموش و روشن کردن آیفون را نگهدارید تا آیفون هارد ریست شود.
  • در آیفون‌های ۶s و قدیمی‌تر باید تا دکمه هوم و دکمه خاموش و روشن شدن آیفون را نگهدارید تا آیفون هار ریست شود.

بیشتر بخوانید: هارد ریست آیفون

بیشتر مشکلات نرم افزاری که باعث از کار افتادن تاچ آیفون می‌شوند با هارد ریست کردن آیفون برطرف می‌شوند.

به عنوان مثال یکی از آیفون‌هایی که به دلایلی بیشترین میزان کار نکردن تاچ آیفون به صورت ناگهانی را دارد iPhone 7 Plus است که با هارد ریست کردن مشکل آن برطرف می‌شود.

پاک کردن نرم افزار مشکل دار

برخی اوقات کار نکردن تاچ آیفون تنها در یک نرم افزار خاص اتفاق می‌افتد و در خارج از آن برنامه همه‌چیز به درستی کار می‌کند.

در این مورد مشکل از اپلیکیشن است و نه از صفحه نمایش آیفون شما. برای برطرف کردن این مشکل ابتدا اپلیکیشن مورد نظر را بروزرسانی کنید.

به AppStore بروید و در صفحه مربوط به Updates در صورت وجود بروزرسانی اپلیکیشن خود را بروز کنید.

اگر آپدیتی برای این نرم افزار وجود ندارد آن را پاک کرده و دوباره نصب کنید. درصورتی که دوباره باز کردن این اپلیکیشن باعث از کار افتادن تاچ آیفون شما شود به این معناست که این اپلیکیشن مشکل نرم افزاری داشته و توسعه دهندگان آن باید تا آپدیت جدیدی را برای برطرف کردن مشکل اپلیکیشن خود ارائه دهند.

آیا صفحه آیفون شما شکسته است؟

تعمیر صفحه شکسته آیفون

در صورتی که صفحه نمایش آیفون شما ترک خورده باشد و به تعمیر آن نپرداخته باشید در طولانی مدت این ترک می‌تواند باعث بروز مشکلات جدیدتری مانند از کار افتادن تاچ آیفون شود.

آسیب از بابت ورود مایعات نیز می‌تواند باعث سوختن برد دیجیتایزر صفحه نمایش شما و کار نکردن تاچ آیفون شود. ورود مایعات نیز می‌تواند از طریق ترک‌های روی صفحه انجام شده باشد.

به همین دلیل توضیه می‌کنیم تا در صورت وجود آسیب دیدگی برای صفحه نمایش آیفون خود در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام به تعمیر یا تعویض صفحه نمایش آیفون خود کنید.

اگرهم به تازگی صفحه نمایش آیفون خود را تعویض کرده‌اید و با مشکل کار نکردن تاچ آیفون خود مواجه شده‌اید نیز دلایلی برای این اتفاق وجود دارد.

مهم‌ترین دلیل می‌تواند تا نصب نشدن درست صفحه نمایش جدید باشد.

اگر اتصالات صفحه نمایش آیفون را دیده باشید می‌دانید که چندین قطعه برای اتصال وجود دارد و هرکدام برای کارکرد یک بخش صفحه نمایش است. یکی برای پنل صفحه نمایش، یکی برای تاچ و دیگری برای دوربین و اسییکر جلو.

اتصالات صفحه نمایش آیفون

در صورتی که اتصال مربوط به تاچ به درستی در موقعیت خود قرار نگرفته باشد می‌تواند بلافاصله و یا بعد از مدتی استفاده و تحت اثر ضربه از موقعیت خود به صورت کامل خارج شود و باعث از کار افتادن تاچ آیفون شما شود.

این یکی از مشکلات تعویض صفحه نمایش آیفون در یک تعمیرگاه غیر متخصص است.

بیشتر بخوانید: مشکلات تعویض ال سی دی آیفون

همچنین استفاده از صفحات نمایش فیک و غیر اصلی نیز ممکن است باعث از کار افتادن تاچ آیفون بعد از خراب شدن دیجیتایزر به دلیل کیفیت ساخت پایین آن شود.

بیشتر بخوانید: تشخیص ال سی دی اورجینال و فیک آیفون

اگر آیفون شما روی لوگوی اپل گیر کرده است و به درستی کار نمی‌کند مشکل آن چیز دیگری است و با ریست DFU برطرف می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم تا برای آشنایی بیشتر با ترفندهای کار با آیفون و نحوه انجام تعمیرات نرم‌افزاری مطالب بلاگ فیکس فاکس، خدمات تعمیر موبایل آیفون در محل را مطالعه نمایید.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید